Dawno muzyki nie było. Akurat w tym tygodniu w ręce wpadła mi zapomniana płyta Mazzy Star, którą odkryłem jakieś 10 lat temu. Na jesienne klimaty jest idealna.
Całą twórczość Hope Sandoval warta jest polecenia. Dziewczyna śpiewa od czasów liceum i gustuje w mrocznych balladach. Ta maniera niedbałego wokalu mnie rozmiękcza.
Pogromcy mitów to świetny program popularnonaukowy, który można oglądać na Discovery Channel. Pierwsza seria została wyprodukowana w 2003 roku, a dziś możemy podziwiać szóstą już serię. Program prowadzi Adam i Jamie. Wspólnie z młodszymi Pogromcami potwierdzają lub obalają mity krążące wśród ludzi.
Z czystym sumieniem mogę polecić film niemieckiej produkcji, pt. Fala. Nauczyciel historii w ramach eksperymentu powołuje do życia ruchu społecznego, aby ukazać, jak rodzi się totalitaryzm. Uczniowie chętnie przystają na propozycję i zaczyna się eksperymentalny tydzień. Cały projekt kończy się tragicznie.
Fabuła oparta jest na książce o tym samym tytule a ta z kolei oparta jest na autentycznym wydarzeniu z roku 1967. Jak na niemieckie kino, można powiedzieć, że film jest genialny. Wrażenia potęguje nawet język, którym posługują się bohaterowie, a sam nauczyciel wygląda niezwykle wiarygodnie. Dzieciaki w ciagu kilku dni całkowicie podporządkowują się dyktaturze nauczyciela i dają się ponieść w niebezpieczne rejony autorytarności.
Niezwykły film o oczywistych oczywistościach, jednak mimo to, daje do myślenia. Podobne mechanizmy widać u każdego człowieka, a chęć przynależności do grupy, identyfikacja z zasadami jest w każdym z nas. Dlatego też taką popularnością cieszą się portale społecznościowe.
Ten sam trailer z angielskimi napisami
Film można zobaczyć na Canal+ w niedzielę, 4.10.2009 o 20:00, oraz na Canal+ film w środę, 7.10.2009 o 23:35 i w czwartek 15.10.2009 o 00:30.
Są filmy, które stają się kostiumowymi w miarę upływu czasu. Po 30-50 latach śmiało możemy tak o niektórych z nich mówić. Casablanca to pod wieloma względami film kultowy. Między innymi pokazuje, jak twardziele i dżentelmeni lat 40 nosili garnitury i kapelusze. Główny bohater Rick nosi swój garnitur jak uzupełnienie własnej skóry.
Filmy kostiumowe należą do tej grupy filmów, które albo się uwielbia i wielbi, albo ignoruje. Wiele z produkcji kostiumowych powstało lata temu, a strona wizualna, dekoracje wnętrz i stroje nadrabiają słabą fabułę. Przykładem takiego filmu, który jest wizualnie bardzo ładny i ma oryginalną ścieżkę muzyczną jest Maria Antonina.
Film pokazuje sceny z życia dworu królewskiego w szaczegółach, które w innych filmach są ignorowane. Zachcianki nowej delfiny, skomplikowany proces jej porannej toalety, potajemne wypady na imprezy, itp. Maria i Ludwik są zwyczajni i ludzcy. Przy okazji można się spokojnie rozejrzeć po wyposażeniu wnętrz i ówczesnej modzie.
Na koniec fragment z imprezy urodzinowej, na której bawi się młodzież. Kilkaset lat różnicy (200+), a zachowania jakby podobne.